Skip to content

Polak potrafi

patrzLiczba serwisów podobnych do YouTube rośnie w szybkim tempie. Według różnych źródeł jest ich od 300 do nawet 1000. Nie brakuje ich także w Polsce, gdzie powstały witryny takie jak Wrzuta.pl czy Streemo.pl.

Pierwszą polską stroną, która umożliwia internautom bezpłatne przeglądanie i zamieszczanie plików, jest Patrz.pl. Założyło ją trzech absolwentów Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej: Michał Sadowski, Karol Wnukiewicz i Piotr Wierzejski. Strona ruszyła rok temu i radzi sobie świetnie.

Jak to się robi?

Co skłoniło ich do uruchomienia witryny? – Zauważyliśmy rosnącą potrzebę internautów do wymiany wszelkiego typu informacji w Internecie. Niestety można to było robić za pomocą linków, które były bardzo nieczytelne – mówi Michał Sadowski. – Postanowiliśmy stworzyć system subdomen umożliwiający wymianę informacji w bardzo prosty i użyteczny sposób. Dodatkiem do tej usługi był hosting plików, którymi mogli wymieniać się użytkownicy. W ten sposób osoba dodająca swój plik do zbiorów Patrz.pl i nadająca mu tytuł „Zabawne kotki” może wymieniać się ze znajomymi tym plikiem poprzez wysyłanie im nieskomplikowanego linku www.zabawne.kotki.patrz.pl – dodaje. Patrz.pl posiada pewne cechy, których brak nawet amerykańskiemu pierwowzorowi.

– YouTube oferuje sprawdzone rozwiązania testowane przez miliony użytkowników i w związku z tym nasza sekcja wideo jest pewną wypadkową naszej wizji i sprawdzonych już w Internecie rozwiązań. Warto jednak wspomnieć, że YouTube umożliwia tylko wymianę plików w formie wideo, my natomiast praktycznie w każdej formie: wideo, foto, audio czy animacji flash – mówi Michał. Początkowo umieszczano głównie pliki rozrywkowe. Teraz serwis coraz bardziej zmierza w kierunku społeczno-informacyjnym. Przykładem są pliki takie jak relacje z konferencji czy wiadomości sportowe (np. tygodniowe zestawienie top 10 bramek ligi angielskiej).

Patrz.pl odniosło sukces. Obecnie jest jedną z najprężniej rozwijających się stron polskiego Internetu. Na początku działalności serwis odwiedzało około tysiąca użytkowników, pół roku później było ich już ponad milion. W lipcu zanotowano rekordową liczbę 17 milionów odsłon strony. Zbiory Patrz.pl liczą około 70 tysięcy plików, codziennie dodawanych jest około 500 nowych materiałów. Autorzy witryny prowadzą obecnie rozmowy z dużymi inwestorami dotyczące wsparcia serwisu i związanych z nim nowych pomysłów.


Treść niniejszych stron i podstron internetowych chroniona jest prawem autorskim. Zawartość serwisu internetowego jest przeznaczona do użytku osobistego o charakterze niekomercyjnym oraz nie może być zwielokrotniana, rozpowszechniana ani publikowana.

Podobne wpisy:
Lubisz pisać? Masz lekkie pióro i chcesz coś przekazać?
Zapraszamy do kontaktu!