Skip to content

Polki nie chcą mieć dzieci?

dzieciW roku 2014 Główny Urząd Statystyczny po raz pierwszy w swojej historii odnotował zerowy przyrost naturalny w Polsce. Statystycznie rzecz ujmując oznacza to, że urodziło się dokładnie tyle dzieci, ilu dorosłych Polaków zmarło. Czy jednak dane statystyczne są równie przerażające w perspektywie wybranych powiatów w Polsce?

W tym samym roku najniższe wskaźniki jeśli chodzi o przyrost naturalny odnotował powiat w Hajnówce (- 8,2) oraz Krasnymstawie (- 6,4). Spora część powiatów odnotowała spadek populacji, jednak ich wielkość oscylowała w okolicach – 3. Z drugiej strony trzy powiaty w województwie pomorskim wyróżniają się pozytywnie na mapie przyrostu naturalnego. Mowa o powiatach: kartuskim, wejherowskim i gdańskim, w których przyrost naturalny na 1000 mieszkańców wyniósł odpowiednio +8,1, +5,9 oraz +5,8. To właśnie w tych powiatach władze zaczęły poszukiwać dodatkowych funduszy, aby zapewnić rodzicom odpowiednią infrastrukturę dla dzieci. Nowe żłobki, kluby dla dzieci czy przedszkole są w tych gminach niezbędnymi inwestycjami.

Z drugiej strony przyjmuje się, że statystyczna Polka rodzi w kraju 1,3 dziecka, podczas gdy Polki mieszkające poza granicami kraju rodzą 2,3 dziecka. Większość kobiet zgodnie podkreśla, że wypłacane przez państwo becikowe oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego to zbyt mało, aby zdecydować się na kolejne dziecko. Sytuację mają poprawić świadczenia wypłacane w ramach programu rządowego 500+, przy czym na dodatkowe pieniądze mogą w tym przypadku liczyć rodziny posiadające więcej niż jedno dziecko. Od 2016 roku zmieniły się również zasady finansowania urlopów wychowawczych dla kobiet bezrobotnych i pracujących wcześniej na umowach zlecenie. Także te kobiety będą otrzymywać świadczenie wypłacane przez państwo przez 12 miesięcy. Czy oba rozwiązania wpłyną na zwiększenie przyrostu? Same pieniądze to zbyt mało, potrzebne są konkretne rozwiązania systemowe i ułatwienia dla rodziców.

Konsultacje przedszkole Kulka w Luboniu – www.przedszkolekulka.pl


Treść niniejszych stron i podstron internetowych chroniona jest prawem autorskim. Zawartość serwisu internetowego jest przeznaczona do użytku osobistego o charakterze niekomercyjnym oraz nie może być zwielokrotniana, rozpowszechniana ani publikowana.

Podobne wpisy:
Lubisz pisać? Masz lekkie pióro i chcesz coś przekazać?
Zapraszamy do kontaktu!