Skip to content

Nieruchomości – co podlega dziedziczeniu?

domDziedziczenie to budząca niejednokrotnie wiele różnych emocji kwestia. W świetle prawa wszystko jest dokładnie opisane, lecz postanowienia sądu nie zawsze są korzystne dla spadkobierców.

To możemy oddać w spadku

Dokumentem woli, który w tym wypadku ma prawną moc jest testament. Notariusz nie jest przedstawicielem państwowym, którego chętnie odwiedzamy, lecz warto to zrobić jak najszybciej, aby nie zostawiać swoich dzieci i wnuków z kłopotem. Dziedziczeniu podlegają:

– nieruchomości (mieszkania, domy, lokale użytkowe, budynki),
– nieruchomości spółdzielcze własnościowe (mieszkanie własnościowe)
– grunty i działki,

Z dobrodziejstwem inwentarza

Nie zawsze spadek jest radosną wiadomością dla członków rodziny zmarłego. Okazuje się, że spadkobiercy są zobowiązani do spłaty długów jakie ciążą na nieruchomości. Często przyjmując spadek osoby takie nie są świadome tego, że nieruchomość jest obciążona długami. Wówczas niewiele da się zrobić, by coś wskórać. Na szczęście mamy pół roku by sprawdzić czy chcemy uzyskać spadek w postaci nieruchomości. Możemy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że nie bierzemy odpowiedzialności za długi, a jedynie dziedziczymy samą wartość nieruchomości.

Jeśli jest kilku spadkobierców

Sprawa spadku nie jest w wielu przypadkach tak prosta, jak stanowi prawo, szczególnie wtedy, gdy jest kilku spadkobierców. Nie zawsze pozostają oni w przyjaznych dla siebie stosunkach, a może być nawet tak, że się nie znają i nie wiedzieli o swoim istnieniu. W przypadku odziedziczenia nieruchomości mają do wyboru dwie drogi – mogą problem rozwiązać między sobą, jak również wejść na drogę sądową. Ta jednak może trwać wiele lat.

www.projektyannapa.pl – dużo na temat nieruchomości


Treść niniejszych stron i podstron internetowych chroniona jest prawem autorskim. Zawartość serwisu internetowego jest przeznaczona do użytku osobistego o charakterze niekomercyjnym oraz nie może być zwielokrotniana, rozpowszechniana ani publikowana.

Podobne wpisy:
Lubisz pisać? Masz lekkie pióro i chcesz coś przekazać?
Zapraszamy do kontaktu!