Skip to content

Kalendarz imion polskich

kalendarz imionTego, czym jest kalendarz imion polskich nie trzeba chyba nikomu mówić. Zawiera on pokaźny zasób imion. Nic dziwnego, wszak często zwykłe kalendarze są opatrzone imionami. Niestety imion z reguły jest dużo więcej niż miejsca w kalendarzu, więc siłą rzeczy drukowane pozycje zawierają tylko wybrane imiona polskie. Wyboru tego dokonują redaktorzy bądź też wydawcy kalendarza. Inaczej jest w przypadku internetowego kalendarza imion polskich.

Katolickie kalendarze imion

W katolickich kalendarzach polskich imiona są umieszczane pod datą wspomnienia danego świętego czy błogosławionego. Wiele razy jednak daty te ulegały przesunięciom pod wpływem decyzji kolejnych Papieży. W świeckich kalendarzach imion polskich nie ma jednak praktyki zmieniania dat czczenia świętych patronów naszych imion. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce istnieje tradycja imieninowa. Imiona niekatolickie, wczesnosłowiańskie oraz literackie włączane są do kalendarza imion polskich na zasadzie tradycji, ale istnieje tutaj duża dowolność i wiele do powiedzenia ma również sam wydawca.

Kalendarze imion polskich wciąż uzupełnia się o nowe pozycje. Jeszcze do niedawna staropolskich imion Sobiesław i Bartosz nie było w kalendarzach. Wystarczyło kilka lat i Bartosz stał się bardzo modnym imieniem męskim. Co ciekawe, gdyby nie ciągłe dopisywanie do kalendarza nowych imion polskich, swoich imienin nie mogliby obchodzić: Nina, Bogdan, Lech, Klaudia, Dagmara czy Maryla. Dzisiaj imiona te stają się coraz bardziej popularne i powszechne.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kilka imion żeńskich, zostało dopisanych do kalendarza imion polskich w zamian za imię Maria. Są to imiona: Maryla, Marzena, Mariola, Maja, Marzanna, Marlena. Wcześniej imion tych w kalendarzach nie było.

Wydawcy przekonują, że tworzenie kalendarza imion polskich to niezwykle trudne i pracochłonne zajęcie. Nie można bowiem wpisać do niego imion na intuicję. Należy przeprowadzić rozeznanie w USC czy dane imię faktycznie jest wystarczająco popularne czy występuje tylko sporadycznie. Imię do kalendarza wpisuje się z reguły także wtedy, gdy nosi je ktoś popularny. Tak było w przypadku imienia Lech.

Kalendarz imion polskich byłby nie do przyjęcia w innych krajach ze względu na odmienność w stosunku do zaleceń Watykanu. Kalendarz ten pozostanie więc zapewne jeszcze długo tylko i wyłącznie polską sprawą.

Zobacz też kalendarz Święci na każdy dzień!


Treść niniejszych stron i podstron internetowych chroniona jest prawem autorskim. Zawartość serwisu internetowego jest przeznaczona do użytku osobistego o charakterze niekomercyjnym oraz nie może być zwielokrotniana, rozpowszechniana ani publikowana.

Podobne wpisy:
Lubisz pisać? Masz lekkie pióro i chcesz coś przekazać?
Zapraszamy do kontaktu!